Halı Saha İmalatı

Halı Saha Yapımı

Halı saha yapımı, futbolun oynanabilmesi için gerekli olan saha yapımını ifade etmektedir. Futbol hem erkeklerin hem de kadınların tercih edebileceği spor dallarından bir tanesidir. Ancak günümüzde erkekler futbol sporunu kadınlara göre çok daha yoğun bir şekilde tercih etmektedir. Bu nedenle futbolun bir erkek sporu gibi algılandığını ifade edebiliriz. Futbol, 11’er kişilik iki takım arasında oynanmaktadır. Kendine özgü çeşitli kuralları bulunan spor dalının en temel amacı topu rakip takımının kalesine atmaktır. Bu kapsamda futbol sporunun oynandığı yere ise futbol sahası adı verilmektedir. Futbolun kendine özel kuralları ve özellikleri olduğu gibi futbol sahalarının da kendine has özellikleri ve kuralları bulunmaktadır. Söz konusu kurallara sahip olmayan sahalarda profesyonel bir şekilde futbol oynayabilmek mümkün değildir. Peki, futbol sahalarının özellikleri nelerdir? Bir futbol sahası nasıl olmalıdır?

Halı Sahası Nasıl Olmalıdır?

Futbol sahasının en temel özelliği dikdörtgen biçime sahip olmasıdır. Söz konusu sahanın eni 45 ile 90 metre arasındadır. Boyunun ise 90 ile 120 metre aralığında olması gerekmektedir. Futbolun oynandığı saha bir çizgi aracılığı ile ortadan ayrılmaktadır. Sahanın orta kısmı oyunun başladığı yer olarak bilinir. Burada bir adet yuvarlak yer almaktadır. Sahasın tam ortasında oyunun başladığı bir yuvarlak bulunuyor. Bu yuvarlağın çapı 9 metre 15 santimetredir. Her iki kısımda da sahanın sonunda bulunan kalelerin ölçüsü, 7 metre 32 santimetre ene ve 2 metre 44 santimetre uzunluğa sahiptir. 

Futbol sahasının 2 yarısında 2 kalenin önünde ise ceza alanı olarak belirlenmiştir. Söz konusu alan çizgisinin kaleye uzaklığı 16,5 metre kadardır. Ceza alanının içerisinde altı pas olarak ifade edilen bir alan bulunmaktadır. Burada pas atışları gerçekleştirilmektedir. Bu alanın kaleye olan uzaklığı 5,5 metre kadardır. 

En Kaliteli Halı Sahası Yapımı

Futbol sahalarının yukarıda bahsedilen ölçülerde oluşturulması gerektiğinden bahsettik. Bu doğrultuda profesyonel bir şekilde futbol oynayabilmek için ise profesyonel ölçülerde ki futbol sahalarını tercih etmelisiniz. Firmamız da alanında en profesyonel futbol sahalarını sunmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.